Dřevěné podlahy
Dřevo je krásný přírodní materiál, navozující pocit luxusu a útulnosti domova. Pro jeho originální vzhled, příjemné užitné vlastnosti a velkou variabilitu provedení, jej preferují především milovníci přírodních materiálů.
PŘEDNOSTI dřevěných podlah:
- nevšední přírodní vzhled
- příjemné na dotek
- široký výběr provedení
- výborný teplotní vjem
- šetrné ke kloubům
- vhodné pro alergiky a astmatiky
- dlouhá životnost (při správné péči)
- možnost renovace
NEVÝHODY dřevěných podlah:
- vyšší pořizovací cena
- větší náchylnost k mechanickému poškození
- nepříliš vhodné pro podlahové topení
- citlivost na vlhkost a tekutiny
- vyšší nároky na údržbu
- reakce na změny teploty a vlhkosti
Jak na VÝBĚR DŘEVĚNÉ PODLAHY?
Jsme tu pro Vás a s výběrem Vám rádi poradíme. Aby Vaše představy o nové dřevěné podlaze byly naplněny, je třeba zvážit všechna následující kritéria.
1. Výběr s ohledem na vhodnou tvrdost dřeviny pro danou místnost
Odolnost dřevin je posuzována dle Brinellovy stupnice tvrdosti, která udává hodnoty 1 - 8. Měkké dřevo je označováno hodnotou 1 až 2, polotvrdé dřevo 2 až 3, tvrdé dřevo 3 až 4,5 a velmi tvrdé dřevo 4,5 až 8. Tabulka tvrdosti je pouze orientační. Tvrdost dřevin v závislosti na přírodních podmínkách, se může lišit až o 10%. Do místností s větším provozem (obývací pokoje, jídelny...) volíme dřeviny vyšší tvrdosti. Naopak do méně namáhaných prostor jako jsou ložnice, můžeme využít i měkké dřeviny.
2. Výběr s ohledem na prosvětlenost a velikost místnosti
Pokud je místnost dostatečně světlá a prostorná, můžeme zvolit i tmavou dřevinu. Tmavá podlaha působí luxusně a útulně, avšak zároveň prostor opticky o něco zmenšuje. Proto do menších nebo nepříliš světlých pokojů, volíme raději podlahu světlejší.
3. Výběr s ohledem na výraznost dřevin a třídění dle jakosti
Dřevo je přírodní materiál, jeho originalita spočívá v různorodosti kresby a barvy. Nabízí odstíny světlé i tmavé, s výrazným či méně patrným prokreslením. Podlaha s výraznou kresbou, v prostornějších místnostech s menším množstvím nábytku vynikne a je nepřehlédnutelnou dominantou pokoje. Zde volíme dřeviny s přirozeně výrazným vzhledem, jako je například jasan, zebrano...aj. Další variantou barevné podlahy je nižší jakostní třídění, u těchto podlah jsou přípustné větší barevnostní rozdíly, různé směry vláken, větší suky (takto dosáhneme barevnosti i u méně výrazných dřevin, jako je například buk). Pokud chceme podlahu co nejvýraznější, tyto dvě varianty ještě skombinujeme (výrazná dřevina+nižší třídění). Pokud jsme spíše milovníky čistých linií, naše požadavky splní méně výrazné dřeviny v kombinaci s co nejvyšším jakostním tříděním.
4. Výběr s ohledem na povrchovou úpravu
Důležitým faktorem při výběru dřevěné podlahy je také povrchová úprava. K dispozici máme dvě varianty - Lak nebo voskový olej (kombinace vosku a oleje).
Varianta Lak |
Varianta Voskový olej |
Výhody:
|
Výhody:
|
Nevýhody:
|
Nevýhody:
|
5. Výběr s ohledem na druhy dřevěných podlah
Trh nabízí různá provedení dřevěných podlah. Nejžádanějším typem jsou podlahy vícevrstvé. Skládají se z několika vrstev masivního dřeva, jednotlivé vrstvy mají navzájem kolmý směr vláken, vzniká tak stabilní konstrukce snižující pnutí dřeva. Tyto podlahy jsou většinou již z výroby přebroušené a opatřené povrchovou úpravou.
Vícevrstvé podlahy nabízíme jako třívrstvé a dvouvrstvé.
Třívrstvé podlahy se skládají ze tří vrstev dřeva. Vrchní finální vrstvu tvoří dýha z požadované dřeviny o síle 4 mm, složená z jednoho či více kusů (1-lamela, 2-lamela, 3-lamela...) Střední vrstva tzv. laťovka a spodní vrstva dýhy je z měkkého dřeva. Jednotlivé lamely jsou opatřeny zaklepávacím systémem, nebo perem a drážkou. Pokládají se plovoucím způsobem, ale často se i celoplošně lepí k podkladu, z důvodu vyšší stability. Lepení je nutné při pokládce na podlahové topení a výhodné pro pozdější renovaci.
Dvouvrstvé podlahy se skládají ze dvou vrstev dřeva. Vrchní finální vrstvu tvoří požadovaná dřevina a spodní část protitah z tvrdého dřeva snižující pnutí. Jedná se o podlahové dílce, které se celoplošně lepí k podkladu. Mají obdobné využití jako klasická vlysová (parketová) podlaha, avšak s nižšími nároky na aklimatizaci a vyšší stabilitou. Mozaikové parkety jsou alternativou dvouvrstvých podlah. Povrch tvoří geometricky uspořádané vzory, složené z více kusů tvrdých dřev nalepených na čtvercový podklad opatřený pero-drážkou.
Velké oblibě se těší také jednovrstvé masivní podlahy. Skládají se z jedné finální vrstvy masivního dřeva. Jednotlivé dílce jsou k dostání v různých rozměrech a jsou většinou s pero-drážkou, případně zámkovým systémem. Tyto podlahy vyžadují delší aklimatizaci (cca 3-4týdny). Pokládají se různými způsoby, nejčastěji se celoplošně lepí. Povrch těchto podlah se následně přebrušuje, tmelí a opatřuje povrchovou úpravou viz povrchová úprava.
Z masivu nabízíme tato provedení:
- vlysové podlahy
- masivní podlahy velkých formátů
- průmyslové mozaiky
Vlysové podlahy (často nazývané jako parkety)
Jedná se o podlahové dílce (vlysy) opatřené pero drážkou, skládají se do různých vzorů a lepí se celoplošně k podkladu. Nejčastěji dostupné jsou evropské dřeviny (buk, dub, jasan).
Standardně dodávané v těchto rozměrech:
síla 14 a 21 mm / šířka 50 - 70 mm / délka 250 - 700 mm
Parkety jsou tradiční hojně rozšířený materiál. Upevňovaly se kombinací asfaltu, hobry a písku, nebo byly přibíjeny na hrubou prkennou podlahu. Tyto starší podlahy se nyní často renovují. Renovací získávají nový krásný povrch a navrací se jim jejich užitná hodnota.
Viz Renovace dřevěných podlah.
S nástupem kvalitních lepidel a povrchových úprav, si získává tato podlaha opět velkou oblibu. Je ceněna především pro své vlastnosti, originální vzhled a dlouhou životnost.
Masivní podlahy velkých formátů (palubky)
Jedná se o podlahové dílce větších formátů o různých rozměrech (možnost fixních délek) dle aktuální nabídky a požadavků zákazníka. Jednotlivé palubky jsou opatřeny pero-drážkou, případně zámkovým systémem. Většinou se celoplošně lepí k podkladu.
Průmyslové mozaiky (kantovka)
Z malých dílců vznikajících při výrobě parket či palubek, jsou vyráběny malé lamelky (kantovky), které jsou následně sestavovány do různých vzorů a podlepovány síťovinou, či papírem. Takto připravené části podlahy se celoplošně lepí k podkladu. Díky malým rozměrům jednotlivých lamelek, je podlaha stabilnější. Tento typ podlahy je oblíben pro svůj netradiční vzhled a dlouhou životnost.
Katalogy
- Katalog Esco (dokument PDF)
- Katalog Parador (dokument PDF)
- Katalog Boen (dokument PDF)
- Katalog Magnum (dokument PDF)
PRO DLOUHOU ŽIVOTNOST dřevěných podlah je nutné:
- instalovat kvalitní a účinné čistící zóny (2 - 6 kroků)
- nábytek podlepit filcovými podložkami
- při manipulaci nábytek neposouvat, nýbrž zvedat
- mít pod kolečkovou židlí ochrannou podložku (případně vyměnit tvrdá kolečka za měkká)
- používat čisticí a údržbové prostředky doporučené výrobci olejů a laků
- je třeba zajistit vlhkost vzduchu 45 až 60 % a teplotu 15 až 24 °C
- Pozor! Dřevu škodí náhlé teplotní výkyvy, zvýšená vlhkost a voda